Di

14

Jan

2014

Dostluk kavramı..

Gerçek bir dostluğa sahip olmak için önce gerçek bir dost olmanız gerek. Gerçek dostluğun temelini 'gerçek' dostlar atar..!

 

Sizce 'gerçek' dostluk nedir peki?

Sebepsiz yere sevmek, karşılıksız yardım etmek, en muhtaç olduğu anda yanında olabilmek, en gizli sırlarını korkmaksızın paylaşabilmek; BEN ve SEN değil, BIZ diyebilmek; en kötü gününde yanında olabilmek; kısacası iki bedende TEK olabilmektir..

 

DOSTUNDUR; seni gerçekten seven, merak eden, seni en iyi anlayan ve destekleyen; sana bir şey olduğunda kendinde hissedebilen; ve aslında DOSTUNDUR seni hayata bağlayan, hayatını güzelleştiren, seni koruyup kollayan..Sevgilin, hayatın, ailen, arkadaşındır dostların..Bir dönem değil, HER DAIM yanında olandır.

Can Yücel 'Dostluk' şiir'inin son kısmında: 'İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz. Boşa gitmez ne kadar güvenseniz. Dibini görürsünüz her şey meydanda. Korkmadan dalarsınız, sizi sarar bir anda. İçi dışı birdir çekinme ondan. Her sözü içtendir, her davranışı candan...' diye özetlemiş dostluğu..

 

Dostluk gerçekten ölçülmez; dostluk çıkar gözetmez, menfaatler üzerine kurulmaz..

Buna rağmen insan 'dost sandıklarından' en büyük darbeleri yiyebiliyor. En yakın dediklerimiz bize bu acı tecrübeyi yaşatabiliyor maalesef. Eminim birçoğumuz bunu yaşadı. Şaire sormuşlar düşmanın varmı diye, şair dönüp gülmüş dostum ne güne duruyor diye.
Karşındakini kendin gibi bilmek, ona güvenmek hata değildir hiçbir zaman; çünkü ilk cümlemde belirttiğim gibi, 'gerçek dostluğun temelini 'gerçek dostlar' atar ve asıl ihaneti insan kendine yapar. Kim ne derse desin, herşey insanın kişiliğinde saklı! Kendine iyi dost olan, karşı tarafa da bunu yansıtacaktır. Kendinle barışık olmayan insan elbise değiştirir gibi dost değiştirir durur. Şefkatsız insanlar dostluk kuramazlar, ancak diktatörlükleriyle insanları yanında tutarlar. Etrafında karınca gibi insan olsa ne yazar insanlar samimi ve candan olmadıkları sürece. 'Az insan çok huzur' demiş Charles Bukowski. Seçici olmak kuru kalabalıktan iyidir her daim; ve unutmayın:
Vicdanınız rahat olduğu sürece siz kaybetmezsiniz, ancak kaybedilirsiniz..!

 

Insan, çok az insanla bu özel 'dostluk bağını' kurabiliyor ve ondan dolayı hayatımızda vazgeçilmez olurlar. Onlara gereken özeni gösterip, değerlerini bilmemizde fayda var.

Yazımın sonuna gelmeden evvel, şu küçük hikayeyi paylaşmadan geçemeyeceğim:

Orta Asyada, savaşın ok ve yay ile yapıldığı 
dönemlerde Türk savaşçılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amaçla hazırlanmiş bir TAŞ'a dayarlardı. Bu taş "ARKA-TAŞ" veya Azerbaycan'daki telaffuzuyla "ARKA-DAŞ" olarak adlandırılırdı. Dostluk kavramının zaman içinde, insanın arkasını yaslayabileceği ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacağı fikri ile özleştirilmesi sonucu "arkadaş" kelimesi "dost" anlamında Türkçedeki yerini buldu.

Sırtınız "arka taş" sız 
kalmasın..Her daim sevgiyle ve dostlukla kalın..

Tüm dostlarıma selam olsun..iyi ki varsınız..

Arzu Şen

Kommentar schreiben

Kommentare: 0

  • loading
Newsletter

Yazılarımı artık bu link'ten takip edebilirsiniz: http://blog.radikal.com.tr/Blog/arzuli

Info: Der Newsletter kann jederzeit abbestellt werden.