· 

Dünyanın en acımasız ülkeleri hangileri (2015)

"Halkı temsil eden ve koruyan bir devlet nasıl kendisini bir katilin seviyesine düşürebilir ki?"Kofi Anan (Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri)


"İnsanları öldüren insanları neden öldürüyoruz? İnsanlara öldürmenin kötü olduğunu göstermek için mi?" Uluslararası Af Örgütü (Amnesty İnternational)

 

Birleşmiş Milletlerin İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlandığı ve 10 Aralık 1948 yılında kabul gören İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 3'üncü maddesine göre her insanın en başta yaşamaya hakkı vardır. Bu her insanın temel hakkıdır. Ama ne yazık ki bir çok ülkede insanların yaşama hakları ellerinden alınıyor. En son örneklerden bir tanesi: Afganistan'da Kuran'ı yaktığı iddiasıyla sokak ortasında linç edilen Ferhunde. 

Maalesef dünyanın bir çok yerinde insanlar tıpkı Ferhunde gibi haksız yere öldürülüyor ve vahşice işkence görüyor. Bu durumlarda Amnesty İnternational devreye girerek o insanlara yardım kampanyalarıyla destek veriyor.

Gelelim Uluslararası Af Örgütü Amnesty İnternational'in 2014/2015'in en acımasız ülkeleri raporuna. Sıralama şöyle:

1. Çin 
2. İran 
3. Suudi Arabistan 
4. İrak 
5. ABD 
6. Sudan
7. Yemen 
8. Mısır 
9. Somali 
10. Ürdün

Gördüğünüz gibi birinci sırada kocaman bir farkla Çin yer alıyor. Amnesty İnternational Çin'de binlerce idam olduğunu vurguluyor. Yani dünyadaki tüm idamları toplasak, Çin kadar yapmıyor. Hemen ardından İran ve Suudi Arabistan geliyor. İran'da resmi olarak 289 ve gayri resmi olarak 454 idam sayıldı. Suudi Arabistan'da 90, İrak'da 61 ve ABD'de 35 resmi idam gerçekleştirildi.

En yaygın idam şekilleri ise şunlar:

- Kafa kesmek (Suudi Arabistan)

- Asmak (Afganistan, Mısır, İrak, İran, Bangladeş, Japonya, Ürdün, Malezya, Pakistan, Singapur, Sudan, Filistin) 

- Zehirli iğne (Çin, ABD, Vietnam)

- Elektrikli Sandalye (ABD, 1976'ya kadar Filipinler'de çok kullanılırdı)

- Vurmak (Çin, Yemen, Beyaz Rusya, Filistin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Somali, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ekvator Ginesi)

- Taşlamak (Tüm Şeriat ülkelerinde, mesela Suudi Arabistan, İran, Afganistan vs..)

Genel Bakış


- Dünyada 99 ülke ölüm cezasını kaldırdı.
- 6 ülke özel durumlarda ölüm cezası uygulamakta.
- 35 ülke ölüm cezasını pratikte kaldırdı, ama yasal olarak değil. 
- 58 ülke hala ölüm cezasını aktif olarak uygulamakta.

Türkiye'de Ölüm Cezası


Türkiye'de son ölüm cezası 1984'ten beri fiilen ve 2004'ten beri hukuken bulunmamaktadır.
T.C. tarihimizi de Millet Meclisi tarafından onaylanmış ceza kararı sayısı 712'dir. Bunlardan 15'i kadın hükümlüdür. Son idam mahkumu ise Ekim 1984'de infaz edilen Hıdır Arslan'dır.

Ölüm cezası devletin suçlu bulduğu insanlara uygulanıyorsa, ülkemizde örneğin 12 Eylül döneminde idam adı altında öldürülenlerin kaç tanesine suçluydu diyebiliriz ki? Bir devlet insanını idam ediyorsa, bu adalet değildir, intikamdır!

İntikam duygusunun beslendiği ve kök saldığı yerde asla adalet olamaz!

 

 

Arzu Şen


Kommentar schreiben

Kommentare: 0